Úrad podpísal Memorandum o spolupráci so Slovenskou komorou architektov

Pridané dňa: 27. 09. 2024

zdroj: UUPV SR

Čelní predstavitelia úradu privítali na našej pôde predsedníčku Slovenskej komory architektov. Hlavnou témou stretnutia bola politika architektúry na Slovensku. Obe inštitúcie zároveň spoluprácu potvrdili podpisom memoranda.

Milan Valašík, predseda nášho úradu sa spoločne s Filipom Barbaričom, podpredsedom úradu a Miroslavom Štefánikom, generálnym tajomníkom služobného úradu zúčastnili stretnutia s Norou Vranovou, predsedníčkou Slovenskej komory architektov. Jeho výsledkom bol podpis Memoranda o spolupráci medzi oboma inštitúciami.

Podpisu dokumentu predchádzalo stretnutie zamerané na politiku architektúry na Slovensku. Pred úradom a komorou je totiž úloha zakotviť princípy udržateľného mestského a krajinného rozvoja. Spoločne preto pracujú na príprave strategického dokumentu Architektonická politika Slovenska. Ide o strategický nelegislatívny a iniciačný dokument, ktorý má za cieľ stanoviť priority a zosúladiť postupné kroky v oblasti vzdelávania, životného prostredia, kultúry, regionálneho rozvoja a výstavby smerujúce k novej kvalite v architektúre a harmonickom utváraní prostredia, v ktorom žijeme.

„Teší ma, že úrad našiel v komore partnera, ktorý zdieľa našu víziu o zachovaní a zhodnotení doterajších architektonických a stavebných prvkov zhmotnenú v kultúrnom dedičstve,“ uviedol Milan Valašík, predseda úradu.

Je dôležité, aby sa Slovensko priradilo k tým mnohým európskym štátom, ktoré želateľne reagujú na potrebu všestrannej kvality novej výstavby a rozvoja územia prostredníctvom svojej architektonickej politiky. Práve štát môže prostredníctvom legislatívnych nástrojov, najmä v oblasti výstavby, životného prostredia, kultúrneho dedičstva, stavebného práva a verejného obstarávania, významne vplývať na výber tých najkvalitnejších riešení v tvorbe a ochrane životného prostredia a kultúrneho dedičstva. Orgány a inštitúcie štátnej správy a samosprávy patria k rozhodujúcim investorom – zadávateľom verejnoprospešných stavieb z verejných finančných zdrojov. A v neposlednom rade je úlohou štátnej správy a samosprávy podporou odborného vzdelávania na všetkých stupňoch vplývať na talentovú a vedomostnú bázu, ktorá je východiskom budúcej kvality životného prostredia.

Zdieľať tento článok

Twitter   Facebook   LinkedIn