Sidorová o našich mestách, obciach a zveľaďovaní (podcast)

Pridané dňa: 16. 02. 2023

Zdroj: archív MS

Či kráčate po chodníku, jazdíte v aute, cestujete za prácou alebo chcete tráviť čas s rodinou, ste súčasťou mesta, dynamického a komplexného celku. Nielen o mestách a urbanizme, ale aj o životnom prostredí je najnovší diel podcastu Generali Balans, kde je hosťkou podpredsedníčka Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR Milota Sidorová. 

Počas viac ako 30-minútového rozhovoru si môžete vypočuť pohľad našej podpredsedníčky a uznávanej urbanistky na niekoľko problémov, s ktorými sa potýkame v rôznych mestách na Slovensku. Od bývania, cez dopravu až po životné prostredie. 

V podcaste sa dozviete o tom, že najlepší model mesta je práve ten, kde majú všetci rovnaké podmienky. „Chcela by som, aby mal každý človek mesto, v ktorom sú k nemu potrebné veci najbližšie, teda ich nemusí vyhľadávať použitím ďalších prostriedkov, čo je práve spomínaná férovosť, 15-minútové mesto,“ vysvetľuje podpredsedníčka. 

S dostupnosťou súvisia aj ďalšie témy, ktorými sú doprava, dochádzanie do práce a parkovanie. Týka sa to väčšiny obyvateľstva a je potrebné to riešiť. Prepojenosť miest je základ. „Nechodíte do mesta pre veci, ktoré v ňom sú, ale podľa toho, ako rýchlo sa ním viete pohybovať,“ hovorí Sidorová.     

V závere podcastu sa dozviete aj radu pre bežného človeka ako môže pozitívne ovplyvniť to, kde žije, pretože veci verejné sa môžu zmeniť, len ak budú odvážni jeho obyvatelia.

Celý podcast si môžete vypočuť TU.

Zdieľať tento článok

Twitter   Facebook   LinkedIn