PODCAST Fér Plan #4: Digitálna dvojička

Pridané dňa: 12. 01. 2024

Skvalitniť a efektívnejšie plánovať rozvoj miest, či samotný život ľudí napríklad v oblasti dopravy, sociálnych služieb či úpravy verejných priestranstiev. Po tom túžia nielen zástupcovia miest a obcí, ale najmä samotní občania. Ako k tomu môže v územnom plánovaní prispieť digitálna dvojička a aká vlastne bude digitálna dvojička Slovenska, sa dozviete v dnešnej štvrtej epizóde podcastu Fér Plan.

Prezradíme tiež, čo to vlastne digitálna dvojička je, čo všetko v rámci nej mapujeme a aké dáta v nej reálne uvidíme. Odkryjeme stratégiu digitálnej dvojičky, povieme si o jej ďalších prínosoch a ako nám pomôže vyvarovať sa chýb, ktoré sa stávajú vo fyzickom svete. Dotkneme sa všetkých 6 aspektov digitálnej dvojičky – a to priestorového, ekonomického, technologického, environmentálneho, sociálneho i kultúrneho.

Naša digitálna dvojička je súčasťou projektu informačného systému a bude obsahovo napĺňaná postupne v etapách. No už od začiatku bude disponovať množstvom rôznorodých dát. V podcaste vám prezradíme, čo jej jednotlivé etapy od apríla 2024 až do jari 2032 umožnia. Prezradíme tiež, ako sa dáta zbierajú a povieme si aj o svetovo unikátnom podzemnom scanovaní.

Bližšie si posvietime na digitalizáciu mestskej zelene v Žiari nad Hronom, ktorá je súčasťou štúdie realizovateľnosti digitálnej dvojičky krajiny, na ktorej spolupracuje multiprofesionálny tím odborníkov z Technickej univerzity v Košiciach. Dobrou správou je, že v rámci zelene sa budú pridávať aj parametre, ktoré prispejú ku zníženiu obsahu CO2 v ovzduší, či k realizácii vodozádržných opatrení s cieľom zmierniť negatívne dôsledky klímy.

Tak ako, treba sa digitalizácie báť? Aj to je otázka, na ktorú zodpovieme v našom štvrtom podcaste Fér Plan, na ktorého počúvanie vás týmto pozývame. Hosťami podpredsedníčky úradu Miloty Sidorovej sú tentokrát Pavol Karasz, IT analytik UUPV SR ; Natália Junáková, špecialistka na ochranu a tvorbu krajiny zo Stavebnej fakulty TUKE a Jason Pomeroy, singapurský architekt, profesor z Cambridge univerzity, Wolfson College.

Príjemné a najmä užitočné počúvanie prajeme.

..........

Námet, scenár a dramaturgia je v rukách našej podpredsedníčky pre územné plánovanie Miloty Sidorovej a jej tímu spolupracovníkov: Terezy Križkovej, Martiny Jakušovej, Pierre Urbana, ktorý sa stará o zvuk a celú koordináciu zastrešuje Richard Boris. Sprievodným hlasom podcastu je Přemysl Boublík.

Zdieľať tento článok

Twitter   Facebook   LinkedIn