PODCAST Fér Plan #3: Kuriózny príbeh katastra

Pridané dňa: 24. 10. 2023

Tretí diel podcastu Fér Plan na príklade kuriózneho prípadu pána Cifru, chalupára v Súlovciach, otvorí množstvo otázok ohľadom fungovania katastra nehnuteľností a odhalí, pre mnohých možno nečakané súvislosti, ako je to v krajine poprepájané. Čo s čím súvisí a prečo vznikajú patové situácie, z ktorých nie je rozumná cesta von. Alebo že by bola?

Hosťami podporedsedníčky nášho úradu Miloty Sidorovej sú dnes Vladimír Raškovič, podpredseda Úradu geodézie, kartografie a katastra SR; Magda Horňáková, krajinná a záhradná architektka; Martin Cifra, chalupár v Súlovciach a Martin Kováč, štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Tých položených otázok je skutočne veľa. Dozviete sa, čo je ROEP alebo register obnovenej evidencie pozemkov. Prečo je dôležité, aby boli majetkové pomery parciel zmysluplne vysporiadané? Ako to súvisí s lepším a férovejším plánovaním miest a krajiny? Čo vlastne je ten kataster nehnuteľností? Čo je register E, a čo je potom register C? Prečo vôbec máme na Slovensku dva rozdielne registre? A čo pozemkové úpravy?

Priblížime vám problém chalupára, ktorý v Súlovciach prišiel kvôli ROEP o prístup k ceste, a jeho pozemok tak výrazne stratil na hodnote. Nejde však len o problém samotných vlastníkov. Tu sa tie problémy iba začínajú nabaľovať a ich dopad je o moc širší - spoločenský, ekonomický i environmentálny.

Žijeme v dobe, kedy výrazne pociťujeme klimatické zmeny. Aby sme zmiernili ich dopady, ako sú sucho a prívalové dažde, potrebujeme zrealizovať množstvo opatrení. Čo bráni, aby boli zrealizované?

Ozaj, a viete, čo je „sponge city“ alebo teda hubové mesto? O dôvod viac, aby ste si náš podcast vypočuli. Nestačí? Tak si tipnite, v ktorej európskej krajine majú poľnohospodári k dispozícii najväčšie polia v Európe? Odpovede na tieto otázky a ešte omnoho viac sa dozviete v našom treťom podcaste Fér plan.

 

Námet, scenár a dramaturgia je v rukách našej podpredsedníčky pre územné plánovanie Miloty Sidorovej a jej tímu spolupracovníkov: Terezy Križkovej, Martiny Jakušovej, Pierre Urbana, ktorý sa stará o zvuk, a celú koordináciu zastrešuje Richard Boris. Sprievodným hlasom podcastu je Přemysl Boublík.

Prajeme Vám príjemné a najmä užitočné počúvanie.

Zdieľať tento článok

Twitter   Facebook   LinkedIn