PODCAST Fér Plan #1 - CORBUSIER V PASCI

Pridané dňa: 24. 07. 2023

Svetlotechnická norma existuje od roku 1955. Stala sa záväznou pre všetky nové bytové priestory, ktoré sa stavali v Československu. Bola súčasťou socialistického centralistického plánovania, ktoré stavalo na funkcionalistických myšlienkach a chápalo budovanie miest ako vytváranie dobre nastavených strojov, ktoré majú ľuďom poskytovať moderné priestory s novými kvalitami - dostatkom priestoru, svetla a s vyššími hygienickými štandardmi, než to bolo pred vojnou.

Svetlotechnická norma priniesla ľuďom preslnené byty, hygienickejšie prostredie a množstvo priestoru. Naše mestá sa kvôli dostatočným odstupom a presvetleniu bytov však stávali menej husté a rozťahovali sa do krajiny. Priestory medzi domami sme nevedeli a dodnes nevieme vhodne využívať. Povedzme v Petržalke sú medzi bytovými domami „územia nikoho“ o  veľkosti menšej obce.

Dnes stojíme pred otázkou, čo je pre nás dôležitejšie: Svetlo za každú cenu? Široké rozostupy alebo kompaktné mesto s bohatým životom?

 

 

Námet, scenár a dramaturgia je v rukách našej podpredsedníčky pre územné plánovanie Miloty Sidorovej a jej tímu spolupracovníkov: Terezy Križkovej, Martiny Jakušovej, Pierre Urbana, ktorý sa stará o zvuk a celú koordináciu zastrešuje Richard Boris. Sprievodným hlasom nášho podcastu je Přemysl Boublík.

Zdieľať tento článok

Twitter   Facebook   LinkedIn