Okolo metropol vyrastajú satelity bez škôl a ďalšieho zázemia (reportáž)

Pridané dňa: 12. 05. 2023

zdroj: freepik.com

Séria Miliardoví developeri, podfinancované obce vznikla s podporou Nadačného fondu pre nezávislú žurnalistiku a pozostávala z troch reportáži o obciach v okolí Prahy. O obci Statenice, ktoré sa majú rozrásť z 2 tisíc na 8 tisíc obyvateľov, obci Květnice, ktoré od roku 2004 vyrástli z 200 na 3 tisíc obyvateľov a doteraz sa vyrovnávajú s následkami a z obce Únětice, ktoré rastú pomaly, avšak na ne dopadá výstavba z okolia. Posledná reportáž uzatvorila túto sériu rozsiahlou analýzou, ktorej súčasťou bola aj naša podpredsedníčka pre územné plánovanie Milota Sidorová

Veľa úradov, avšak s málo úradníkmi, slabá koordinácia verejnej správy, ale silní developeri. Práve kvôli tomuto mixu vyrastajú okolo veľkých metropol satelity bez škôl a ďalšieho zázemia, ich údržba vyjde draho ešte niekoľko ďalších generácií. 

layout element image

Na túto tému sa vyjadrila aj naša podpredsedníčka Milota Sidorová, ktorá je uznávaná urbanistka. V reportáži si spomína na príbeh obce Chorvátsky Grob, ktorá sa rozrástla zo 700 na 7 tisíc obyvateľov a má ambície ďalej rásť. Vidí tu podobu s obcou Statenice.

"Zastupitelia si to postupne povolili. Mali záujem zhodnotiť svoje pozemky, pre každého v tom bola nejaká výhoda. Žiadny architekt pri tom samozrejme nebol," hovorí podpredsedníčka a dodáva, že na kritického exstarostu tejto obce developeri podali žalobu kvôli ušlému zisku po pozastavení výstavby, dokonca mu hrozilo väzenie.

Takisto je tu diskusia aj o vlastníctve pôdy, vyvlastňovaní a reštitúciách. Podpredsedníčka upozorňuje aj na odvrátenú stránku, pretože práve komunisti začali s monofunkčnou výstavbou točiacou sa predovšetkým okolo automobilov. 

Sidorová si pripomína aj porevolučné obdobie, ktoré prispelo k rozširovaniu satelitných miest tak, že ľudia rokmi pochopili, že nemusia žiť niekde v paneláku, ale môžu ísť za mesto. Obyvateľstvo satelitov je veľmi pestré. Vedľa ľudí, ktorí tu žili celý život prichádzajú ľudia, ktorí si život v meste nemôžu dovoliť. Ale aj takí, ktorí do satelitov prišli z úplne inej časti republiky, aby sa priblížili k metropole.

Celý rozhovor si prečítate a vypočujete na webe voxpot.cz

Zdieľať tento článok

Twitter   Facebook   LinkedIn