GREEN BUILDING SUMMIT 2023

Pridané dňa: 02. 05. 2023

foto: Matej Kováč

Slovenská rada pre zelené budovy a Slovenská komora architektov zorganizovali konferenciu Green Building Summit 2023, ktorá sa konala v Bratislave 27. apríla. Nosnou témou boli udržateľné mestské štvrte. Išlo o vrcholné podujatie v stredoeurópskom regióne, ktorého cieľom bolo poskytnúť inšpirácie a prípadové štúdie o udržateľných riešeniach a praktické skúsenosti zo zahraničia. Hostia diskutovali aj o tom, ako stavať udržateľné a odolné mestské štvrte a vytvárať tak nové trendy v architektúre a stavebníctve.

Po úvodnom príhovore prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá prevzala záštitu nad konferenciou, nasledoval prvý blok venovaný téme udržateľnosti budov. Práve v ňom bola jednou z rečníkov Milota Sidorová, podpredsedníčka úradu pre územné plánovanie.

Počas svojej prednášky vyzdvihla potrebu legislatívnych zmien. Predstavila snahu upraviť normy prirodzeného denného svetla z 50. rokov a počtu povinných parkovacích miest, ktoré dnes limitujú architektov a developerov v kreovaní moderných priestorov s nižšími emisiami.

Program konferencie bol veľmi inšpiratívny. Najviac zaujali výzvy architektov: ako premeniť štvorprúdovku na plnohodnotnú mestskú štvrť; ako vzniká najvyššia drevená stavba na svete či návrh parku s meteostanicami na meranie teploty a znečistenia ovzdušia. Všetci zúčastnení zhodnotili tento ročník veľmi pozitívne.

Pozrite si, ako to tam vyzeralo vo fotogalérii:

Zdieľať tento článok

Twitter   Facebook   LinkedIn