Čo všetko nám v blízkej budúcnosti uľahčí digitalizácia nášho územia? (reportáž)

Pridané dňa: 08. 10. 2022

Zdroj: ta3.com

Keď sa povie digitálne dvojča, dá sa pod tým predstaviť všeličo. V jednoduchosti povedané ide o zachytenie a prenesenie reality do digitálnej podoby. Napríklad také Slovensko. Ako by asi vyzerala jeho digitálna dvojička? Určite veľmi podrobne, čo rozhodne pomôže aj lepšiemu využitiu jednotlivých lokalít, či už pri územnom plánovaní alebo aj priamo pri stavbe budov. Len si predstavte, že vďaka tejto technológii dokážeme už dopredu zistiť ako môže okolie ovplyvniť novú budovu a zároveň ako môže nová budova ovplyvniť okolie. A viete, že už nie sme ďaleko od reality? Viac o tom porozprával v relácii TA3 Svet technológií Martin Hypký, predseda Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR. 

Aj Slovensko sa rozhodlo ísť cestou digitalizácie našej krajiny a hlavne nášho územia. Pomocou dronov a fotogrametrie sa podarí vytvoriť komplexný trojrozmerný model Slovenska.

Výraz Digital twins a teda digitálne dvojičky je vo svete známy. „Termín sa používa pre odtlačok digitálnej virtuálnej reality, ktorá odráža fyzický svet. Je to prostriedok, ktorý sa používa na testovanie nápadov predtým ako sa stanú fyzickou realitou,“ objasňuje Jason Pomeroy, prosefor Cambridge univerzity. 

V praxi to znamená, že každá jedna budova, ktorá už dnes stojí, každá jedna sieť, ktorá prechádza pod zemou, či každá jedna cesta, ktorou už dnes chodia autá, dostane svoju digitálnu dvojičku v počítačovej mape. Oveľa lepšie sa tak dá rozhodnúť o tom, či sa napríklad nová lokalita hodí na stavbu sídliska, prípadne čističky odpadových vôd.

Napríklad už z počítača zistíme ako ovplyvní nová lokalita dopravu v celom meste, prípadne aj to ako sa zaťaží kanalizačné či vodovodné potrubie pripojením nového sídliska,“ upresňuje predseda úradu.

Vďaka digitálnej dvojičke Slovenska by sa mnohé veci mohli výrazne zjednodušiť a zrýchliť. A to nielen v oblasti územného plánovania, ale aj pri stavaní verejných budov a tiež pri individuálnej bytovej výstavbe. 

„Takto dokážu mestá a obce oveľa efektívnejšie riešiť územné plánovanie a zjednoduší sa aj pohľad na výstavbu jednotlivých budov,“ dodáva predseda Martin Hypký.

Viac sa dozviete v reportáži na televízii TA3 alebo vo videu:

Zdieľať tento článok

Twitter   Facebook   LinkedIn