ASB GALA 2023 - IMRICH PLEIDEL NOMINOVANÝ NA OSOBNOSŤ ARCHITEKTÚRY

Pridané dňa: 02. 10. 2023

zdroj: UUPV SR (na foto zľava: podpredsedníčka UUPV SR Milota Sidorová, viceprimátorka Bratislavy Táňa Kratochvílová,
predsedníčka Slovenskej komory architektov Nora Vránová, architekt mesta Šaľa Imrich Pleidel)

Minulý štvrtok 28. septembra 2023 sa konal 17. ročník prestížneho udeľovania cien ASB GALA 2023. Medzi nominovaných v kategórii ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva sa zaradil aj externý spolupracovník Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR, architekt Imrich Pleidel. Nomináciu získal okrem iného aj za participáciu na príprave novej stavebnej legislatívy a za spoluautorstvo koncepcie reformy územného plánovania.

„Táto nominácia je ocenením pre celý náš úrad. Nesmierne nás teší, že odborná porota si všimla a ocenila jeho veľké úsilie pri tvorbe novej stavebnej legislatívy a spoluautorstvo na reforme územného plánovania. Nová stavebná legislatíva bude prínosom pre všetkých stavebníkov na Slovensku,“ hovorí o nominácii Imricha Pleidela podpredsedníčka úradu Milota Sidorová, ktorá sa galavečera zúčastnila ako hosťka.

Imrich Pleidel je zakladajúcim členom Slovenskej komory architektov, v ktorej dlhoročne pôsobil ako člen predstavenstva a ako jej predseda. Vedie vlastný ateliér a pôsobí tiež ako architekt mesta Šaľa. Je autorom a spoluautorom mnohých projektov v oblasti bytovej a občianskej výstavby, verejných priestorov a interiérov a je spracovateľom viacerých územnoplánovacích dokumentácií miest, obcí a zón.

Svoje mnohoročné skúsenosti zúročil ako autor a editor nového stavebného zákona a zákona o územnom plánovaní. „Jeho úloha bola mimoriadne náročná. Počet pripomienok k návrhom zákonov sa vyšplhal na neuveriteľných 5-tisíc. Imrich hľadal riešenia dovtedy, kým neostal jediný sporný bod nevyriešený,“ doplnila Milota Sidorová.

Nová stavebná legislatíva v oblasti územného plánovania a výstavby prichádza po takmer 50-tich rokoch a je vzorom pre našich českých kolegov. Tvorcovia zákonov u našich západných susedov radi odkazujú na náš ucelený a kompaktný zákon ako na príklad dobrého prístupu, ktorý má veci zjednodušovať, nie komplikovať.

Samozrejme, srdečne blahoželáme aj osobnostiam, ktoré boli v tejto kategórii ocenené. Laureátmi ceny ASB Osobnosť architektúry a stavebníctva sa tentokrát stali Zuzana Zacharová a Martin Paško za projekt Jurkovičovej teplárne. Obom prajeme otvorené hlavy pre ďalšie skvelé projekty!

Zdieľať tento článok

Twitter   Facebook   LinkedIn