Ako nastaviť momentum tranformácie v mestách? (článok)

Pridané dňa: 09. 01. 2023

Podpredsedníčka Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR Milota Sidorová poskytla rozhovor pre online časopis Invisible mag, ktorý prináša inšpiratívne príbehy, miesta a idey pre kreatívny prístup k životu v Košiciach a na Slovensku.

V rozhovore sa venovala rozdielom medzi mestami a dedinami na Slovensku a celkovej udržateľnosti miest. Porozprávala aj o koncepte 15 minútového mesta, takom kde je väčšina veci ktoré potrebujete v susedstve v maximálnej vzdialenosti 15 minút. Pri otázkach o inováciách miest a obcí priblížila fungovanie úradu a aj kroky, ktorým sa v súčasnosti plne venujú. 

Teraz na Úrade pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky pracujeme na dosť veľkej inovácii z hľadiska Slovenska. Zmenou stavebného zákona príde k tomu, že sa stavebné úrady z miest dostanú na štátnu úroveň. Na prvý krát to znie desivo a centralisticky. Ale nie je to tak, keď je úrad digitalizovaný a mení sa na online prostredie, kde sa integrujú procesy, kde dokumenty a dáta sú nahrané len raz. Momentálne na túto inováciu má jedinú silu len štát a v jeho implementácii vnímam ešte lepšiu transparentnosť a efektívne prostredie pre rozvoj miest a obcí,“ upresňuje podpredsedníčka Sidorová. 

Celý rozhovor si prečítajte na webe Invisible mag.

Zdieľať tento článok

Twitter   Facebook   LinkedIn