Náš úrad spoločne s TUKE odprezentoval priebežné výsledky výskumu a vývoja

Pridané dňa: 12. 06. 2024

zdroj: UUPV SR

Digitalizácia procesov územného plánovania a výstavby je jedným z pilierov činnosti Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR (UUPV SR). Na tejto úlohe úzko spolupracuje s Technickou univerzitou v Košiciach (TUKE). Priebežné výsledky spolupráce spoločne odprezentovali v rámci formátu Ranný plán. Ten sa prvýkrát konal v Košiciach a tešil sa bohatej účasti.

Viac ako 50 hostí prišlo do univerzitného vedeckého parku TECHNICOM, aby si exkluzívne ako prví vypočuli o priebežných výsledkoch výskumu a vývoja, ktoré spoločne realizujú úrad spoločne s univerzitou. Hostiteľmi podujatia boli Peter Mésároš, rektor TUKE a Martin Hypký, predseda UUPV SR. Okrem nich v paneli vystúpili Milota Sidorová, podpredsedníčka úradu, docentka Marcela Bindzárová Gergeľová, docent Martin Lopušniak a profesor Peter Blišťan z Technickej univerzity v Košiciach.

Stretnutie otvoril svojim príhovorom Peter Mésároš, rektor TUKE: „Výskum, na ktorom sa naša univerzita podieľa, má celospoločenský význam. Vďaka práci našich akademikov sa Slovensko posunie v oblasti územného plánovania a výstavby na svetovú úroveň. Verím, že naša spolupráca s úradom bude inšpiráciou aj pre ďalšie subjekty štátneho sektora, aby využívali potenciál, ktorý slovenská vedecká a akademická obec ponúka.“

Po ňom vystúpil predseda úradu Martin Hypký: . „Reforma stavebnej legislatívy prináša viacero zlepšení, ktoré reflektujú nielen novú dynamiku doby, ale aj aktuálne potreby zrýchlenia a zefektívnenia procesov v územnom plánovaní a výstavbe. Spoločne s TUKE sme prekráčali celú tú cestu a zistili sme, že zmeny sú realizovateľné, že sa to dá. Teraz je pred nami úloha, ako to celé previesť do praxe. Som rád, že sa pri tejto úlohe môžeme oprieť o silného partnera, akým je TUKE.“
 

Štúdie uskutočniteľnosti

Výsledky, ktoré úrad s TUKE spoločne prezentovali, sa týkali funkčného prototypu integrovaného digitálneho obrazu krajiny v cieľovom území projektu, čiastkových výstupov pokročilej analytiky a AI v oblasti dendrológie, povoľovania stavieb, detekcie technickej podzemnej infraštruktúry a v neposlednom rade smart územného plánovania. „Overovanie konceptov, napr. pri inteligentom pláne zóny, nám ukazuje, že ambície, s ktorými bola legislatíva v rámci územného plánovania implikovaná do praxe, dokážeme účinne napĺňať. Práve vďaka vedeckému potenciálu z TUKE sa nám podarilo rozptýliť neistotu odbornej verejnosti, ktorá sa obávala tvorby regulačných listov. Koncept preveril, že sa to dá urobiť plne automatizovane. Tiež sa podarilo overiť, že systém bude schopný automaticky verifikovať, či je územný plán spracovaný korektne,“ opísala Milota Sidorová, podpredsedníčka úradu a dodala: „Významné zlepšenie, ktoré samospráva pocíti už od júla, je, že si budú môcť zadarmo stiahnuť vzorové zakladacie súbory a v nich spracovať územné plány. Na úrade sme do nich implementovali kategórie bodových, líniových a polygónových vrstiev, do ktorých sa budú zapisovať prvky regulácie presne podľa požiadaviek vykonávacích vyhlášok úradu.“ Výsledkom spolupráce úradu a TUKE v oblasti územného plánovania a výstavby je návrh a praktická implementácia konceptu zjednotenia dát a procesov územného plánovania. Jednotná dátová štruktúra územných plánov a predovšetkým regulačných podmienok pre celé Slovensko je významným počinom, ktorý bude mať dlhodobé pozitívne dopady a je jedným z hlavných predpokladov akejkoľvek automatizácie procesov v oblasti výstavby.

Technická univerzita v Košiciach zohráva kľúčovú úlohu v projekte. Sme multidisciplinárnou univerzitou, a preto vieme zostaviť a modifikovať výskumný a vývojový tím podľa konkrétnych požiadaviek. Na projekte sa permanentne zúčastňuje 100 až 150 riešiteľov, používame výskumné kapacity z externého prostredia a zároveň získavame množstvo dát, ktoré používame pri overovaní jednotlivých konceptov riešenia. Okrem množstva detailných technických riešení bude výstupom projektu overenie technických, funkčných a ekonomických charakteristík jednotlivých riešení,“ dodáva Ervin Lumnitzer, koordinátor projektu z Technickej univerzity v Košiciach.

Zdieľať tento článok

Twitter   Facebook   LinkedIn