Boli sme súčasťou významnej medzinárodnej konferencie DATA'24 v Košiciach

Pridané dňa: 29. 05. 2024

zdroj: UUPV SR

V utorok 27. mája hostila Technická univerzita v Košiciach (ďalej aj TUKE) 5. ročník medzinárodnej konferencie Digital Age & Technological Advances for Sustainable Development - DATA'24. Toto multidisciplinárne podujatie bolo zamerané na najnovšie trendy v oblasti digitálnych inovácií, dátových vied, technológií či aplikácií. A náš úrad bol pri tom.

Predseda úradu Martin Hypký otvoril konferenciu spolu s prorektorom TUKE Rastislavom Ručinským. Medzi účastníkmi boli vedci, inžinieri a odborníci z praxe z celého sveta.

Jedným z hlavných cieľov konferencie bolo podporiť otvorenú diskusiu o digitalizácii a pokročilých technológiách pre udržateľný rozvoj. Okrem prednášok a prezentácií boli súčasťou programu aj workshopy a špeciálne sekcie zamerané na praktické aplikácie a nové výskumné zistenia. Na konferencii vystúpili experti z rôznych oblastí využívania digitálnych technológií smerujúcich k udržateľnému rozvoju. Rezonovali témy ako využitie veľkých dát, správy dát, zabezpečenia dátovej bezpečnosti či biznis analýzy.

Predseda Martin Hypký zdôraznil dôležitosť jednotlivých výskumov a zdieľania informácií v oblasti digitálnych inovácií: „Je nevyhnutné, aby sa výstupy expertných tímov stretli na jednom mieste, akým je takéto medzinárodné fórum“. Podčiarkol, že zdieľanie odborných znalostí a skúseností z rôznych odvetví je kľúčové a inšpiratívne aj pre digitalizáciu v oblasti nášho pôsobenia. Práve digitalizácia procesov územného plánovania a výstavby, postavená na výstupoch expertných tímov zaručí, že práca odborníkov presiahne individuálne úsilie a prispeje k lepšiemu formovaniu našich miest a obcí.

Martin Hypký v rámci svojho príspevku rovnako priblížil plány nášho úradu. Ambíciou do roku 2032 je úplná automatizácia a validácia projektov pomocou pokročilých algoritmov strojového učenia, rozšírenia možnosti nahrávania projektov priamo z komplexných digitálnych modelov stavieb (BIM), vytvorenie pokročilých nástrojov na modelovanie zmien v území, mestách a na stavbách, ale aj využitie dát z Digitálnej dvojičky na predikciu budúcich vývojových trendov pre lepšie rozhodovanie. To vyžaduje dôsledne naplánované kroky a ich postupnú implementáciu do Informačného systému.

Náš predseda na záver vyjadril tiež nádej, že na Slovensku budú pokračovať podobné podujatia, ktoré majú silný medzinárodný presah a jasné výsledky aplikovateľné pre lepší život občanov.

Zdieľať tento článok

Twitter   Facebook   LinkedIn